Ücretsiz Demo
Bu Girişimler ile Tatiller Artık Çok Daha Keyifli

Günde milyonlarca işlemin yapılmasını, yerli-yabancı turistlerin tatillerini keyifle planlamasını ve geçirmesini sağlayan girişimler; seyahat acenteleri, oteller ve misafirler arasında dijital köprü kuruyor.

Döviz girdisini ve istihdamı arttıran etkisiyle ulusal ekonomiye can suyu olan turizm sektörü, beraberinde birçok sektörün de gelişmesinde büyük rol oynuyor. Deniz turizminden sağlık turizmine, organizasyondan kültür turizmine kadar birbirinden farklı alanlarda tatil ve deneyim imkânı sunan Türkiye, böylece turizm hedeflerini her geçen gün artırıyor. Bu hedeflere ulaşma yolunda yerli ve yabancı turistlerin tatil için Türkiye’yi seçmesi, tatilini rahatlıkla planlaması ve memnun kalmasında girişimcilerin sunduğu hizmetlerin payı büyük. Turizmde nitelikli büyümenin yolu, girişimciler ve onların sundukları hizmetlerle şekilleniyor.

Nilüfer Durukal Kaya ve Kemal Oral tarafından kurulan Talya Bilişim, 2004 yılından bu yana özellikle turizm sektörü başta olmak üzere yazılım sektöründe teknolojiler geliştiriyor. Bugün Antalya, Ankara, İstanbul ve Londra’da dört ofisi bulunan şirket, yurt dışına da yazılım ihraç ediyor. Şirketin turizm ve konaklama sektörüne yönelik Elektra Otel, Elektra Pos Restaurant ve Klüp Otomasyon Sistemleri, KİMLİKOKUR kimlik ve pasaport okuma sistemi, iSAFE İnternet Güvenlik ve Loglama Sistemi ile OPEX Operasyon Yönetim Sistemi bulunuyor. Bugüne kadar TÜBİTAK’tan 3 defa hibe desteği alan şirket, bu desteğin dışında yüzde 100 yerli sermaye ve kendi imkânlarıyla büyümesini sürdürüyor.

BİR OTELİ YÖNETECEK TÜM MODÜLLER VAR

Avantaj sağlayan önemli özelliklerinin başında web tabanlı ve bulut yapıda olmasının geldiğini anlatan Durukal Kaya, “Bu sayede oteller donanım, sunucu, network gibi altyapı maliyetlerinden kurtulurken cep telefonlarından bile programı kullanır hale gelebiliyorlar. Yani hem maliyet avantajı sağlanıyor, hem de kurulum gibi bir zaman kaybı olmuyor. Diğer önemli avantajı ise programın kapsamlı oluşu, bir oteli yönetebilecek tüm modüllere sahip olması… Böylece otel tek firmayla muhatap olmanın rahatlığını yaşıyor. Turizm işletmeleri, değişen misafir beklentileri ve turizm anlayışını takip ederek gelecek stratejilerini rahatlıkla yönetebilir. Online satış kanallarında yer almak her turizm tesisi için olmazsa olmaz bir zorunluluk ise kendi CRM datalarını oluşturup, yönetmek de aynı önemde bir zorunluluk bizce. Kendi CRM verilerini oluşturmak otellere, markalarına yönelik her türlü pazarlama stratejisini rahatlıkla kurgulayabilme olanağını sunuyor. Oteldeki misafir, otele gelmeden önce, oteldeyken ve çıktıktan sonra her noktada misafirle iletişimin devam etmesi önemlidir. Elektraweb olarak bunu mobil uygulamalar ve temassız misafir uygulamalarıyla gerçekleştiriyoruz. Online anketler veya tesis içindeyken sistem üzerinden verilecek siparişler, otel ile misafiri her noktada birbirine bağlıyor. Örneğin misafir otelde iken yine otelin uygulaması üzerinden bir yat turu alabiliyor. Veya golf sahası için mobil uygulama üzerinden rezervasyon yapabiliyor. Bir problem varsa misafir daha otelde iken bu bilgi otele ulaşmış oluyor” diyor.

“SAĞLIK TURİZMİNE ODAKLANACAĞIZ”

Şu an 25 ülkede kullanılan Elektraweb markasının dünyada yaygın olarak kullanılması için çalıştıklarını belirten Durukal Kaya, gelecek hedeflerini şöyle sıralıyor: “2022 yılında döviz bazında yüzde 30 büyüme gerçekleştirdik. Tamamını Türk mühendislerle turizm sektörüne yönelik geliştirdiğimiz Elektraweb Otel Programı, Avrupa, Asya, Amerika ve Afrika olmak üzere 4 kıta ve İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Tayland gibi dünya turizminin öncü ülkelerinin de aralarında bulunduğu 25 ülkede kullanılıyor. 2 bini webde, 3 bini de masaüstü olmak üzere 5 binin üzerinde Elektraweb kullanıcısı otele ulaştık. Bu yılın sonunda 6 bin 500 otele ulaşmayı hedefliyoruz. Döviz bazında ise yüzde 40 büyümeyi planlıyoruz. Bu yıl ülkemizin önemli gelir kaynaklarından biri haline gelen sağlık turizmine yönelik var olan çözümlerimize daha fazla odaklanıyoruz. Uzun bir süre önce altyapımızı tamamlamıştık. Artık pazarın önemli bir aktörü olma yolunda ilerleyeceğiz.”

Habr Linki : https://www.platinonline.com/turizm/bu-girisimler-ile-tatiller-artik-cok-daha-keyifli-1087432

Sizi Arayalım
Ücretsiz Demo için Tıklayın