Ücretsiz Demo
Temas Yok Kazanç Çok – Akşam Gazetesi (17.04.2021)

Pandemi, tatil alışkanlıklarını sil baştan değiştiriyor. Yeni dönemde temassız misafir uygulamalarını kullanan oteller, rakiplerine göre çok daha fazla turist çekerken, satış gelirleri % 18, kârlılıkları yüzde 30 artıyor.

Pandemi nedeniyle 1 milyar turist ve 1 trilyon dolar gelir kaybeden dünya turizm sektörü, önümüzdeki yıllarda turist çekmek için ‘temassız tatil’ alternatifleri üzerine yoğunlaşıyor. Temassız misafir uygulamalarıyla siz denizde yüzerken mobil aplikasyonunuzdan verdiğiniz içecek siparişiniz şezlongunuza geliyor, güneşlenirken cepten bir komutla SPA rezervasyonu yapabiliyorsunuz, siz odanızda hazırlanırken, yemeğiniz istediğiniz restoranın istediğiniz masasına getiriliyor. Böylece, turistler ‘virüs bulaşır’ korkusu yaşamadan güvenli tatil yaparken, uygulamaları kullanan tesisler de rakiplerine göre yarışa 1-0 önde başlıyor.

KARLILIK %30 ARTIYOR

Pandemi döneminde uygulamaya aldığı Güvenli Turizm Sertifikası’yla diğer turizm destinasyonları arasında bir adım öne çıkan Türkiye, turizm yazılımlarıyla da iddialı. Geliştirdiği yazılımlarla turizm tesislerinin dijitalleşmesinde önemli rol oynayan Talya Bilişim Yönetici Ortağı Nilüfer Durukal, “Türkiye turizm yazılımlarında dünyada ilk 10, Avrupa’da ikinci sırada yer alıyor. Bizim geliştirdiğimiz Elektra V5 Otel Yönetim Sistemi’ni Türkiye’de 4 bin 500 otel kullanıyor. Bu yazılım sayesinde otellerin satış gelirleri yüzde 18, karlılıkları yüzde 30 artıyor. Misafir sadakatinin de sağlandığı bu programla stok tarafında da yüzde 20 tasarruf sağlanıyor. Şimdi bu yazılımın web tabanlı versiyonu Elektraweb’i çıkardık. 500 oteli bu sisteme geçirdik” dedi. Elektraweb uygulamasıyla online check-in’inden yiyecek içecek siparişine oda temizliğinden bell boy talebine kadar 23 farklı işlem sosyal mesafe korunarak yapılıyor. Şu ana kadar bu uygulamayı 300 otel kullanmaya başladı.

Yurtdışında 100 tesis bu programa geçti

Dünyada turizm yazılımı konusunda web tabanlı çalışan ve Elektraweb kadar kapsamlı bir yazılım olmadığına dikkat çeken Durukal, “Bu uygulama web tabanlı olduğu için oteli istediğiniz her yerden yönetmeniz mümkün. Bizim yazılımımızı gören oteller, global yazılım devlerini bırakıp Elektraweb kullanmaya başladı” diyor. Elektraweb ile özellikle yurt dışında büyüme planları yaptıklarını dile getiren Durukal şunları kaydetti: “İlk etapta her ülkede bir distribütör aracılığıyla yer almayı planlıyoruz. Şu anda Azerbaycan’da 60’a yakın otelde Elektra kullanılıyor. Makedonya ve Romanya’da yeni birer dağıtıcımız var. Yurt dışında bugün 100’ün üzerinde tesis, Elektraweb’e geçti. Öncelikli hedefimiz, Afrika pazarı ve Balkan ülkeleri.”

Fakültelerde ders olarak okutuluyor

110 kişilik ekibiyle turizm ve sağlık firmalarına akıllı çözümler üreten Talya Bilişim, ürettiği yazılımlarla kullanıcılarının finansal, operasyonel ve idari süreçlerini elektronik ortamda detaylı olarak takip etmelerini sağlamayı ve tam kontrol olanağı sunuyor. 2006 yılından bu yana Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı turizm meslek liselerinde zorunlu ders olarak okutulan Elektra’nın web tabanlı versiyonu da oldukça ilgi görerek 100’den fazla turizm fakültesinde yerini aldı.

Sizi Arayalım
Ücretsiz Demo için Tıklayın